Koszty
Co się opłaca?
W celu porównania kosztów budowy nawierzchni drogowych podatnych (asfaltowych) i sztywnych (betonowych) Stowarzyszenie Producentów Cementu dokonało analizy porównawczej wykonania nawierzchni drogowych dla kategorii ruchu od KR1 (ruch lekki) do KR7 (ruch ciężki) wraz z uwzględnieniem różnych rozwiązań konstrukcyjnych. W niniejszym opracowaniu przyjęto oznaczenia oraz rozwiązania konstrukcyjne występujące w Katalogu Typowych Konstrukcji Nawierzchni Sztywnych (Załącznik do zarządzenia Nr 30 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 16.06.2014 r.) oraz Katalogu Typowych Konstrukcji Nawierzchni Podatnych i Półsztywnych (Załącznik do zarządzenia Nr 31 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 16.06.2014 r.). Nie uwzględniono rozwiązania konstrukcyjnego Typ E dla nawierzchni podatnych i półsztywnych, z uwagi na fakt bardzo zmiennych kosztów związanych z przygotowaniem podbudowy zasadniczej wykonanej w technologii recyklingu na zimno oraz braku normatywnych danych z Katalogu Nakładów Rzeczowych.
Ceny wykorzystane w niniejszym opracowaniu pochodzą z Informacji o cenach czynników produkcji. Bazą kosztorysową dla cen materiałów – M, sprzętu – S i robocizny – R jest baza cenowa pochodząca z cennika Sekocenbud, która jest powszechnie wykorzystywana do kosztorysowania robót drogowych, m.in. przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Do analizy kosztów wykorzystano ceny materiałów i sprzętu zaktualizowany w I kwartale 2019 roku.
Zakres prac w poszczególnych etapach budowy nawierzchni asfaltowych i betonowych wraz z normami czasowymi pochodzą z Katalogów Nakładów Rzeczowych (KNR 231, KNNR 6 oraz uzupełnienie do KNR 231).